Fitch utrzymał rating Polski

Agencja Fitch nie zaskoczyła rynków finansowych utrzymując rating dla Polski. Fitch podkreśliła pozytywne zaskoczenie dynamiką wzrostu gospodarczego i mimo dość konserwatywnej prognozy na kolejne lata (3,6% dla 2018 i 3,2% dla 2019 roku) uznała go za największą siłę polskiego ratingu. Ciekawą wizję agencja przedstawia jeśli chodzi o politykę pieniężną. Fitch ocenia, że o ile spory napływ pracowników z Ukrainy pozwolił ograniczyć presję na wzrost płac, w przyszłym roku będzie ona się nasilać i w konsekwencji RPP będzie zmuszona podnieść stopy procentowe aż 6 razy do poziomu 3% na koniec 2019 roku. Ta wizja mocno kontrastuje z zapowiedziami prezesa NBP, który nie widzi potrzeby podwyżek do końca przyszłego roku.

Tymczasem na rynkach walutowych nowy tydzień rozpoczyna się dość spokojnie. Po godzinie 11-tej kurs EUR do PLN wynosił 4,20, USD 3,56, GBP 4,76, a CHF do złotego 3,59.

Ekspert Gieldawalut.com

Certyfikaty

Dlaczego Gieldawalut.com

  • Oszczędności do 9% na wymianach
  • Wymiany walut online przez 24h/7 dni
  • Automatyczne rozksięgowanie środków

Więcej o Gieldawalut.com?

Gieldawalut.com to zaawansowana technologicznie, nowoczesna i bezpieczna platforma umożliwiająca wymianę walut przez Internet. Kupując np. 10 000 euro można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Sprawdź