Indeksy zapowiadają spowolnienie gospodarcze

Dane makroekonomiczne wskazuje na to, że nadchodzi spowolnienie gospodarcze. Pierwszym zwiastunem są coraz mniejsze indeksy PMI. W grudniu ubiegłego roku PMI dla przemysłu wynosił 63,3 pkt. dla Niemiec i 58,8 pkt. dla Francji – to poziom gospodarczego boomu. Obecnie indeksy wynoszą odpowiednio 51,5 i 49,7 pkt., czyli są na granicy spowolnienia gospodarczego. Pogorszenie koniunktury w usługach jest niemal tak samo wyraźne. We Francji spadki indeksów były wyjątkowo mocne (obydwa poniżej 50 pkt.), odzwierciedlając wpływ niepokojów społecznych na biznes i dodatkowo komplikując perspektywę dla europejskiej gospodarki. W USA opublikowane w piątek dane też nieco martwią – obydwa indeksy PMI spadły – do 53,9 pkt. dla przemysłu oraz 53,4 pkt. dla usług.

Na rynku walut w poniedziałek dość spokojnie, Po godzinie dziesiątej kurs USD do PLN wynosił 3,78, EUR 4,28, CHF 3,80, a GBP 4,77.

Ekspert Gieldawalut.com

Certyfikaty

Dlaczego Gieldawalut.com

  • Oszczędności do 9% na wymianach
  • Wymiany walut online przez 24h/7 dni
  • Automatyczne rozksięgowanie środków

Więcej o Gieldawalut.com?

Gieldawalut.com to zaawansowana technologicznie, nowoczesna i bezpieczna platforma umożliwiająca wymianę walut przez Internet. Kupując np. 10 000 euro można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Sprawdź