RPP kolejny raz obniża stopy procentowe

Dzisiejszy dzień na światowym rynku walutowym pokazuje ostudzenie optymizmu, który pozostał od ostatnich 3 sesji. Kursy powróciły do fazy risk-off, dolar amerykański ponownie się umacnia. Patrząc na cały tydzień, należy stwierdzić, że w poniedziałek i wtorek  złoty odrabiał straty z ostatniego tygodnia. Jeśli chodzi o dzisiaj to niestety, jest na trendzie spadkowym. Podczas otwarcia sesji złoty kosztuje: 4,5223 zł za euro, 4,1606 zł za dolara amerykańskiego, 5,1261 zł za funta brytyjskiego oraz 4,2815 zł za franka szwajcarskiego.

Unia Europejska nie jest zgoda w związku z pakietem pomocowym dotyczącym pandemii koronawirusa. Po 16-godzinnej telekonferencji ministrowie finansowi nie ustalili wspólnego frontu w sprawie złagodzenia skutków pandemii na gospodarkę. Tematem który głównie spotkał opór były wspólne obligacje państw Unii Europejskiej – takiego rozwiązania chce Francja oraz kraje z południa, z kolei nie zgadzają się z tym Niemcy oraz kraje z północy, obawiając się że jeden dług stanie się się celem dla kolejnych państw w celu taniego zadłużania się. Kolejne rozmowy są zaplanowane na jutro. Ta sytuacja zdecydowanie osłabia euro.

RPP podała informacje o kolejnej obniżce stóp procentowych. Rada obniża stopę referencyjną o 0,50 pkt procentowych do 0,50% w skali rocznej. Są to najniższe stopy procentowe w historii kraju. Wśród państw z walutą narodową, są też najniższe w regionie.  Rynek nie oczekiwał zmian w polityce monetarnej. Od ostatniej obniżki stopy referencyjnej o 50 pb do 1% nie było danych, dzięki którym można by było twardo ocenić straty spowodowane pandemią na polskiej gospodarce. Wobec tej obniżki złoty natychmiastowo spada wobec głównych walut, w porównaniu do porannej sesji euro wzrasta o 3 grosze, dolar, funt i frank umacniają się o 2 grosze.

O godzinie 12:00 kursy przedstawiają się następująco:  EUR-4,5289 ZŁ, USD-4,1696 zł, CHF – 4,2935 zł, GBP – 5,1432 zł

Certyfikaty

Dlaczego Gieldawalut.com

  • Oszczędności do 9% na wymianach
  • Wymiany walut online przez 24h/7 dni
  • Automatyczne rozksięgowanie środków

Więcej o Gieldawalut.com?

Gieldawalut.com to zaawansowana technologicznie, nowoczesna i bezpieczna platforma umożliwiająca wymianę walut przez Internet. Kupując np. 10 000 euro można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Sprawdź