Umocnienie polskiej waluty

Rynek krajowy oczekiwał na ewentualną decyzję w sprawie obniżenia stóp procentowych, w efekcie tego kurs euro spadł drugą sesję z rzędu w stosunku do polskiej waluty. Polska waluta umocniła się także w stosunku do dolara amerykańskiego, funta brytyjskiego oraz franka szwajcarskiego.

Stany Zjednoczone obniżają stopy procentowe. FED jednogłośnie obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych. Do poziomu 1,00-1,25%.  Rynek spodziewał się obniżki, ze względu na wypowiedź Powella, który oznajmił gotowość FED do reagowania na sytuację gospodarki, spowodowaną epidemią koronawirusa.

Chwilę po tej decyzji kurs EUR/USD wzrósł jedynie powyżej 1,12 USD. Możemy zauważyć, że ta decyzja nie miała dużego znaczenia dla osłabienia dolara, który traci systematycznie od drugiej połowy lutego. Aczkolwiek kurs dolara nadal pozostaje słaby w relacji z głównymi walutami. Wyjątkiem jest jedynie funt brytyjski.

Dzisiaj zakończy się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Po południu zostanie przestawiona projekcja ekonomiczna do roku 2022. Rynki prognozują, że wzrost gospodarczy będzie słabszy niż prognozowano w listopadzie, a inflacja w średnim tempie wróci do swojego celu.

Wysoki wskaźnik inflacji oraz w miarę dobre prognozy dotyczące wzrostu PKB, mają wpływ na konsensus rynkowy, który zakłada stabilizację kursów walut .

Dzisiaj rano opublikowane zostały odczyty PMI dla usług w strefie euro za luty. Wskaźnik wypadł trochę gorzej, niż oczekiwano – z 52,8 pkt na 52,6 pkt.

Kursy walut na godzinę 12:00 prezentują się następująco: EUR – 4,2956 zł, USD – 3,8572 zł, CHF – 4,0375 zł, GBP

Certyfikaty

Dlaczego Gieldawalut.com

  • Oszczędności do 9% na wymianach
  • Wymiany walut online przez 24h/7 dni
  • Automatyczne rozksięgowanie środków

Więcej o Gieldawalut.com?

Gieldawalut.com to zaawansowana technologicznie, nowoczesna i bezpieczna platforma umożliwiająca wymianę walut przez Internet. Kupując np. 10 000 euro można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Sprawdź